www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-11-14 19:57:48

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

prosze o opinie...dobre i zle

Czesc wam wszystkim.

Mieszkam w Kanadzie i bede probowal robic miod pitny. Nie znam sie na tym wcale.
Najpierw myslalem ze bedzie mnie stac na zrobienie Trojniaka....ale szybko zauwazylem ze jak na pierwszy raz to nie bede mial tyle cierpliwosci....a wiec jak na pierwszy raz bedzie Czworniak.
Chcialbym aby ktos mogl przejzec to co napisze i czy sie zgadza. Czytalem wszytkie dostepne linki ale niestety moj jezyk Polski jest slaby i jest duzo slow ktorych nie rozumiem.

No nic....
Oto jest moj plan na zrobienie 21 litrow czworniaka:


5L midu wielokwiatoweg
15L wody
20g Drozdze Lalvin EC-118 (do szampanow)

1. Prygotowanie drozdzy w cieplej wodzie
2. Zmieszanie letniej wody z midoem w gasiarze
3. Dodanie drozdzy
4. Zamknac z rurka fermentacyjna
5. Czekac 4-6 tygodni az bedzie widac osad i przestanie sie pienic
6. Przelac to czystego gasiora
7. Zamknac z rurka fermentacyjna
8. Czekac 6 miesiecy az bedzie znowu widac osad
9. Przelac to czystego gasiora
10. Czekac nastepne 6 miesiacy (moze wczesniej)
11. Zabutelkowac

Czy z takimi drozdami jest nadal potrzebn pozywka dla drozdzy? Nic nie moge znalesc na ten temat.
Czy jest potrzebny kwasek cytrynowy? Po co on wogole jest? Chcialbym osiagnoc slodki miod.


Dziekuje

Offline

#2 2017-11-14 20:06:31

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows XPOpera 36.0.2130.80

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Na dzień dobry przeczytaj to http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/mi … cji-miodow
Jutro odpiszę na twojego posta [dblpt]good[dblpt]

(Tak na chybcika i zabawy zrób sobie kwas chlebowy. Świetnie odświeżający napój pity głównie na Białorusi)

Offline

#3 2017-11-14 20:22:14

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 8.1Chrome 61.0.3163.100

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Witaj, na robieniu miodów się nie znam ale kwasek jest konieczny do prawidłowej fermentacji. Chyba że chcesz dać sok z cytryny. Podobnie z winami z owoców bez kwasów..Np. ryżowym.


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#4 2017-11-14 20:37:30

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Roch napisał/a:

(Tak na chybcika i zabawy zrób sobie kwas chlebowy. Świetnie odświeżający napój pity głównie na Białorusi)

Fuu...haha. Pilem to raz...i ostani.
Czytalem ten link....jest niestety troche tam tego czego nie rozumiem....moze to moja granica rozumienia Poskiego? - nie wiem. [dblpt])

Offline

#5 2017-11-15 03:39:27

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 8.1Chrome 61.0.3163.100

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Jak nie spróbujemy zrobić to się nie nauczymy..


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#6 2017-11-15 10:31:56

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows 7Opera 49.0.2725.34

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

wiseguy napisał/a:

Czesc wam wszystkim.

Mieszkam w Kanadzie i bede probowal robic miod pitny. Nie znam sie na tym wcale.
Najpierw myslalem ze bedzie mnie stac na zrobienie Trojniaka....ale szybko zauwazylem ze jak na pierwszy raz to nie bede mial tyle cierpliwosci....a wiec jak na pierwszy raz bedzie Czworniak.
Chcialbym aby ktos mogl przejzec to co napisze i czy sie zgadza. Czytalem wszytkie dostepne linki ale niestety moj jezyk Polski jest slaby i jest duzo slow ktorych nie rozumiem.

No nic....
Oto jest moj plan na zrobienie 21 litrow czworniaka:


5L midu wielokwiatoweg
15L wody
20g Drozdze Lalvin EC-118 (do szampanow)

1. Prygotowanie drozdzy w cieplej wodzie
2. Zmieszanie letniej wody z midoem w gasiarze
3. Dodanie drozdzy
4. Zamknac z rurka fermentacyjna
5. Czekac 4-6 tygodni az bedzie widac osad i przestanie sie pienic
6. Przelac to czystego gasiora
7. Zamknac z rurka fermentacyjna
8. Czekac 6 miesiecy az bedzie znowu widac osad
9. Przelac to czystego gasiora
10. Czekac nastepne 6 miesiacy (moze wczesniej)
11. Zabutelkowac

Czy z takimi drozdami jest nadal potrzebn pozywka dla drozdzy? Nic nie moge znalesc na ten temat.
Czy jest potrzebny kwasek cytrynowy? Po co on wogole jest? Chcialbym osiagnoc slodki miod.


Dziekuje

1. Przygotuj drożdże zgodnie z instrukcją na opakowaniu
2. Do ciepłej wody wlej lub wrzuć miód i zamieszaj do całkowitego rozpuszczenia miodu
3a. Zmierz cukromierzem gęstość brzeczki powinieneś mieć około 27 bllg
3b. Dodaj drożdże ( możesz jeszcze zrobić tak: https://www.homebrewersassociation.org/ … dry-yeast/) zalecana ilość to 0,3 g/l - 0,5 g/l
3c. Znowu zamieszać (można też co kilka dni poruszać balonem)
4. Tak, zamknąć rurką fermentacyjną i pamiętaj o wodzie w tej rurce
5. Tak, czekać aż zrzuci osad, w przypadku 4niaka będzie to szybkie
6. Tak, przelać do czystego gąsiora
7. Tak, zamknąć rurką
8. Czekać około 7-8 miesięcy
9a. W tym etapie już możesz butelkować,
9b. Jeśli jednak jest jeszcze osad to faktycznie znowu przelewać do czystego gąsiora
10. czekać aż się sklaruje (będzie to szybkie)
11. Butelkować.


Niestety, muszę Ciebie zmusić do czytania, ale się nie gniewaj:
https://www.homebrewersassociation.org/ … king-mead/
http://brewery.org/library/beeslees.html


oraz najważniejszą polską książkę o wyrobie miodów i innych napojów alkoholowych:
http://uwm.edu.pl/kpichsr/ftp/wino.pdf
strony 172-189
====================================
Uwagi:
1. Nie znam twoich drożdży, ale zakładam, że pożywkę należy dodać (pierwszy raz po około 6-12, czyli po pojawieniu się oznak fermentacji, drugi raz gdy poziom cukru spadnie o 8-10 jednostek Bllg)
2. Kasek cytrynowy zazwyczaj dodaje się na końcu do smaku, ponieważ sam miód pitny jest mdły w smaku.
    Kwasek cytrynowy możesz zastąpić cytryną. Jedna średniej wielkości cytryna - 3g kwasku cytrynowego
                                                                                                  1g kwasku - 15ml soku z cytryny
    (Przy produkcji miodów owocowych czasami wystarczy sam kwasek zawarty w owocach i nic się już nie dodaje)
3. Musisz mieć cukromierz
4. Amerykańskie miody pitne są zupełnie inne od naszych i wykonane inną techniką
5. Każdy z forumowiczów ma swoje sposoby na wykonanie miodów pitnych, więc dostaniesz dużo różnych porad i sam musisz wybrać najwłaściwszą
6. Czwórniak nie będzie słodki, będzie wytrawny (Trójniak byłby lekko słodki, słodkie są 2niaki i 1,5raki)
7. Pytaj jak czegoś nie wiesz [dblpt]beer[dblpt]

Offline

#7 2017-11-15 12:47:35

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

ROCH...kurde...to jest dopiero odpowiedz!
Wiekszosc instrukcji na internecie jest dla osob ktore juz mniej wiecej smigaja w tych tematach i znaja sie na nazwach itd...a ja zero. Dopiero 3-4 dni temu dowiedzialem sie co to znaczy "bllg"

Ja nie robie tego miodu w domu. Jest winiarnia (nie wiem jak sie to nazywa) gdzie ludzie moga sobie zrobic swoje wino w sklepie...tam dojrzewa itd....oni sie wszystkim zajmuja. Tam to robie zeby sie nauczyc....w Styczniu albo cos takiego bede probowal to robic w domu. Oni maja caly sprzet...wiec wiedza jak sie tym obslugiwac.

Aha...to czyli chce slodki miod bym musial co najmniej zrobic trojniaka? Z tego co czytam...to nie uda sie zrobic tego w ciagu 12 miesiecy?  [dblpt]D

A po drugie...slyszalem ze nie powinno sie otwierac gasiora...zeby jak naj mniej powietrza sie dostalo...to w takim razie jak sie pobiera probke na zmierzenia bllg?

Offline

#8 2017-11-15 13:03:06

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 7Firefox 56.0

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

A wina robisz? Na pewno u Was ciekawych owoców na wino owocowe nie brakuje. W jakim rejonie Kanady mieszkasz?


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#9 2017-11-15 14:04:38

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows 7Opera 49.0.2725.34

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Wiseguy,


każdy miód jest inny i będzie też różnie reagować. Czasami potrzebny będzie restart miodu.  [dblpt]cry[dblpt]
W każdym razie kup cukromierz, bo to podstawa miodosytnictwa. Faktycznie 3niak dopiero będzie słodki, ale też zrób i piątaka lub szóstaka , którego w niektórych rejonach pijano podczas żniw. 
Na forumie zamieszczę tez przepis na piwo miodowe, które jest pijalne po kilku dniach. [dblpt]piwo[dblpt]
Balona musisz otwierać by zmierzyć Bllg, nie ma innego wyjścia. [dblpt]D

Offline

#10 2017-11-15 14:07:39

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Zibi napisał/a:

A wina robisz? Na pewno u Was ciekawych owoców na wino owocowe nie brakuje. W jakim rejonie Kanady mieszkasz?

Wino tez moze sie kiedys zrobi...narazie nie mam tego w planach. Owocow jest troche...
Mieszkam na wschodzie w provinci New Brunswick.

Wiadomość dodana po 02 min 38 s:

Roch napisał/a:

Wiseguy,


każdy miód jest inny i będzie też różnie reagować. Czasami potrzebny będzie restart miodu.  [dblpt]cry[dblpt]
W każdym razie kup cukromierz, bo to podstawa miodosytnictwa. Faktycznie 3niak dopiero będzie słodki, ale też zrób i piątaka lub szóstaka , którego w niektórych rejonach pijano podczas żniw. 
Na forumie zamieszczę tez przepis na piwo miodowe, które jest pijalne po kilku dniach. [dblpt]piwo[dblpt]
Balona musisz otwierać by zmierzyć Bllg, nie ma innego wyjścia. [dblpt]D

Piwo miodowe? O ku**a! Dobre jest?

Tak, tak...cukromierz bede mial..z tego co wszedzie pisza...to trzeba miec.
Mam nadzieje ze czworniak ktorego bede robil....wyjdzie dosyc slodki....no tak zeby mozna bylo wypic 750ml butelke bez trudu. [dblpt])

Offline

#11 2017-11-15 14:28:07

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows 7Opera 49.0.2725.34

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Piwa miodowego trzeba spróbować, niewielu robi a z tym lubieniem to też jest różnie.
Ja akurat lubie [dblpt]D
Ja używam takich cukromierzy https://www.eurowin.pl/pl/p/Cukromierz- … 45-Blg/223 skala 20-45 bllg oraz
https://www.eurowin.pl/pl/p/Cukromierz-winomierz/222 ze skalą 0-20.

Pierwszy służy do pomiaru miodu na poczatku i przy podawaniu 2 porcji pożywki. Ten drugi, kiedy fermentacja burzliwa się skończy.
Dzięki początkowemu i końcowemu bllg znamy teoretyczną zawartość alkoholu w miodzie.  [dblpt]rock[dblpt]

A ten 4niak to owocowy robisz czy korzenny czy tylko sam miód i woda?


BTW. Polski to zna kiepsko, ale przeklinać to potrafi [dblpt]lol[dblpt]

Offline

#12 2017-11-15 14:41:30

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Roch napisał/a:

Piwa miodowego trzeba spróbować, niewielu robi a z tym lubieniem to też jest różnie.
Ja akurat lubie [dblpt]D
Ja używam takich cukromierzy https://www.eurowin.pl/pl/p/Cukromierz- … 45-Blg/223 skala 20-45 bllg oraz
https://www.eurowin.pl/pl/p/Cukromierz-winomierz/222 ze skalą 0-20.

Pierwszy służy do pomiaru miodu na poczatku i przy podawaniu 2 porcji pożywki. Ten drugi, kiedy fermentacja burzliwa się skończy.
Dzięki początkowemu i końcowemu bllg znamy teoretyczną zawartość alkoholu w miodzie.  [dblpt]rock[dblpt]

A ten 4niak to owocowy robisz czy korzenny czy tylko sam miód i woda?


BTW. Polski to zna kiepsko, ale przeklinać to potrafi [dblpt]lol[dblpt]

Hahah...przeklinac po Polsku to tu nawet Chinczycy umia...haha.

Ten czworniak to bedzie sam miod z woda...nie mam pojecia co bym mogl dodac aby byl troche slodszy. Sokow to tutaj majo chyba ze jakimis dodatkami z czego wiem ze nie powinno sie dodawac. Jest jedynie sok z jagod dostepny ale slyszalem ze jest bardzo kwaskowaty i dominujacy. Mam tez dostep do mrozonej czarnej pozeczki...ale nie mam pojecia jak z tym pracowac.

Offline

#13 2017-11-15 14:43:11

vanKlomp
Winiarz
Skąd: Łódź
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 1,570
Windows 8.1Firefox 56.0

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

A może z syropem klonowym?


Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.

Offline

#14 2017-11-15 15:01:56

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows 7Opera 49.0.2725.34

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

To może 3niak Mandaryniak by cię zainteresował pijalny po 9 miesiącach?


Jest pełno przepisów na miody korzenne, czyli z przyprawami.
Głównie dodaje się chmiel, imbir, wanilie, goździki, cynamon i inne które powinieneś nawet u siebie znaleźć.


O porzeczkach poszukam w zapiskach to chyba będzie "Miód Ruski". Poza tym porzeczki są bardzo dobre jako dodatek do miodów owocowych długo dojrzewających.

Offline

#15 2017-11-15 15:46:24

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

vanKlomp napisał/a:

A może z syropem klonowym?

Tez o tym myslalem...ale tak na serio...to mi sie chce juz zygac klonem. Do wszsystkiego go tutaj pakuja.

Offline

#16 2017-11-15 15:51:04

vanKlomp
Winiarz
Skąd: Łódź
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 1,570
Windows 8.1Firefox 56.0

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

No tak. Masz rację.


Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.

Offline

#17 2017-11-15 15:51:55

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Roch napisał/a:

To może 3niak Mandaryniak by cię zainteresował pijalny po 9 miesiącach?

No no....ciekawe. Lubie ten termin (9 mieseicy) hehe...da sie to pic w duzych ilosciach? haha. Znalazlem przepis...poczytam sobie o tym.
A jaki to ma mniej wiecej smak..do czego mozna porownac?

Offline

#18 2017-11-15 17:53:55

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows XPOpera 36.0.2130.80

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

wiseguy napisał/a:
Roch napisał/a:

To może 3niak Mandaryniak by cię zainteresował pijalny po 9 miesiącach?

No no....ciekawe. Lubie ten termin (9 mieseicy) hehe...da sie to pic w duzych ilosciach? haha. Znalazlem przepis...poczytam sobie o tym.
A jaki to ma mniej wiecej smak..do czego mozna porownac?

Normalnie do mandarynki, tyle że należny pamiętać by wyciśnięty sok od razu dodać do balona i żeby nie było tych osłonek białych bo one dają goryczkę.
Jeszcze znalazłem takie coś:
http://meadist.com/making-mead/mead-tip … ad-making/
http://meadist.com/category/making-mead/mead-recipes/


Zrób czysty miód bez dodatków najlepiej 3niaka. W ten sposób poznasz smak miodu.

Wiadomość dodana po 1 h 53 min 28 s:
Coś się stało i skasowało twojego posta,
musiałem coś niechcący zrobić, więc przepraszam


Odpowiadając na pytanie:

1. dodać drożdże
2. wymieszać w balonie
3. po 6-24 godzinach, gdy zauważysz początek fermentacji to dodajesz pierwszą porcję pożywki
4. Zamieszać
5. drugi raz dodajesz pożywkę kiedy Bllg spadnie o 8-10 jednostek na cukromierzu
6. Też możesz zamieszać


(skąd wiedzieć kiedy spadnie akurat o 8-10 bllg tego Ci nie powiem bo to jest różnie, jak widzisz po tygodniu że zapierdzielał ci balon z bąbelkowaniem to sprawdzasz)

Offline

#19 2017-11-15 19:50:28

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 8.1Chrome 61.0.3163.100

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Nie powinien od razu dodać kwasku aby drożdże miały łatwiej?


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#20 2017-11-15 19:51:41

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Zarabiscie. Teraz to juz jasne dla mnie co i jak....
Czuje sie jak dziecko romawiajac na temat politiki z osoba dorosla....

W sobote zaczynam robote. Zobaczymy jak to wyjdzie...i napisze o tym tutaj.



W domu mam zamiar zrobic tez miodziki, eksperymentowac po tym jak zrobie ten pierwszy. Mam 18L i 23L gasiory...ale to chyba bedzie za duze dla mnie...wiec zaopatrze sie w takie na 5L.

Ale roboty mnie czeka. Hihi

Offline

#21 2017-11-15 19:56:24

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 8.1Chrome 61.0.3163.100

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Możesz tu zamieścić relację, krok po kroku, ku nauce innych..


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#22 2017-11-15 20:05:33

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows XPOpera 36.0.2130.80

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Pewnie stwórz swój wątek w dziale o Miodach pitnych. Będziemy podpowiadać [dblpt]beer[dblpt]

Ja kwasek daje na końcu. Można dać całość lub  cześć na początku. W każdym razie trzeba starać się by ph nastawu nie spadło poniżej 3,2 bo fermentacja się zatrzyma.

Offline

#23 2017-11-16 12:36:10

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Nie ma sprawy. Opisze co i jak sie u mnie dzieje.

Tylko jeszcze dwa male pytania.
1. Dlaczego dodaje sie pozywke tak na dwa razy a nie odrazu przy wlewie?
2. Jesli bede robil sam miod z woda (czworniak) to bedzie on raczej wytrawny....co mozna dodac albo do gasiora po pierwszym zlewie albo na sam koniec przed butelkowaniem aby miod byl slodszy/slodki?

Offline

#24 2017-11-16 18:57:12

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows XPOpera 36.0.2130.80

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

W nastawie oprócz drożdży, które zaaplikujesz znajdują się również drożdże dzikie. Drożdże dzikie  znajdują się naturalnie w powietrzu i miodzie.


Pierwszy raz dodajemy pożywkę po 6-12, ponieważ chcemy dokarmić te drożdże, które ty zapodajesz do nastawu. Gdybyś dodał od razu odżywiłbyś drożdże dzikie i cały nastaw pracował by na nich, a tego nie chcemy. Więc jak zobaczymy że drożdże przez ciebie zapodane zaczynają pracować to dodajemy pożywkę wiedząc, że pożywi ona właśnie te twoje drożdże.
Drugi raz dodajemy pożywkę, ponieważ czasami zdarza się, że drożdże nagle przestają pracować związane jest to z biologią pracy samych drożdży, więc by zachęcić do dalszej pracy i namnażania się  znowu dodajemy pożywkę (istnieje niebezpieczeństwo, że nagle spadnie ph nastawu (kwasowość) i też drożdze przestaną pracować, a jedną z metod zapobiegania temu jest właśnie podawanie pożywek w dwóch turach).


Mimo wszystko namawiam na trójniaka czystego. Zabutelkujesz i co jakiś czas będziesz próbował i poznasz w ten sposób smak miodu w kolejnych etapach dojrzewania.


Oczywiście możesz zrobić 4niaka i dodać miód , cukier inne słodkie rzeczy, ale istnieje niebezpieczeństwo, że resztki drożdży zaczną pracować i znowu będzie trzeba czekać.
Ale też może Ci wyjść i dosładzając drożdże nie podejmą pracy, bo na przykład alkohol ubił je definitywnie, więc uzyskasz w ten sposób półtrójniaka, który będzie słodki [dblpt]D


Bez względu na co się zdecydujesz my Ci pomożemy i trzymamy kciuki
masz tysiąc opcji, wybierz tę z której Ty chcesz skorzystać  [dblpt]good[dblpt]

Offline

#25 2017-11-16 19:29:25

wiseguy
Świeżak
Dołączył: 2017-11-14
Liczba postów: 18
Windows 7Chrome 62.0.3202.94

Odp: prosze o opinie...dobre i zle

Roch napisał/a:

W nastawie oprócz drożdży, które zaaplikujesz znajdują się również drożdże dzikie. Drożdże dzikie  znajdują się naturalnie w powietrzu i miodzie.


Pierwszy raz dodajemy pożywkę po 6-12, ponieważ chcemy dokarmić te drożdże, które ty zapodajesz do nastawu. Gdybyś dodał od razu odżywiłbyś drożdże dzikie i cały nastaw pracował by na nich, a tego nie chcemy. Więc jak zobaczymy że drożdże przez ciebie zapodane zaczynają pracować to dodajemy pożywkę wiedząc, że pożywi ona właśnie te twoje drożdże.
Drugi raz dodajemy pożywkę, ponieważ czasami zdarza się, że drożdże nagle przestają pracować związane jest to z biologią pracy samych drożdży, więc by zachęcić do dalszej pracy i namnażania się  znowu dodajemy pożywkę (istnieje niebezpieczeństwo, że nagle spadnie ph nastawu (kwasowość) i też drożdze przestaną pracować, a jedną z metod zapobiegania temu jest właśnie podawanie pożywek w dwóch turach).


Mimo wszystko namawiam na trójniaka czystego. Zabutelkujesz i co jakiś czas będziesz próbował i poznasz w ten sposób smak miodu w kolejnych etapach dojrzewania.


Oczywiście możesz zrobić 4niaka i dodać miód , cukier inne słodkie rzeczy, ale istnieje niebezpieczeństwo, że resztki drożdży zaczną pracować i znowu będzie trzeba czekać.
Ale też może Ci wyjść i dosładzając drożdże nie podejmą pracy, bo na przykład alkohol ubił je definitywnie, więc uzyskasz w ten sposób półtrójniaka, który będzie słodki [dblpt]D


Bez względu na co się zdecydujesz my Ci pomożemy i trzymamy kciuki
masz tysiąc opcji, wybierz tę z której Ty chcesz skorzystać  [dblpt]good[dblpt]

Haha...ok zarabiscie.
Jesli chodzi o dodanie miodu do otrzymania pewnej slodkosci...to tutaj w Kanadzie winiarze dodaja pirosiarczyn potasu do zatrzymania fermentacji...ale nie widzie duzo na ten temat w linkach dostepnych.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
naszaklasa6 - miamistories - psycho-team - cs-weed - nordiccitylife