www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-12-12 12:44:25

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 7Firefox 57.0

Winnym szlakiem - Luksemburg

Wina luksemburskie cieszą się długą tradycją i wysoką jakością, mimo niewielkiego udziału w światowej produkcji wina.



W przeliczeniu na mieszkańca Luksemburg jest światowym liderem w spożyciu wina: 57,3 l/osobę (dane za 2004). Roczna produkcja krajowa osiągnęła wtedy 156 000 hl. Tradycyjnie w kawiarniach podaje się wino w kieliszkach o zielonej nóżce.



Historia

Obszar upraw winorośli w kraju


Badania archeologiczne ujawniły składane w grobach przedmioty z VI–V w. p.n.e., zdobione motywami liści winorośli i gron. Za czasów rzymskich Luksemburg należał administracyjnie do regionu Trewiru, gdzie uprawa winorośli ma bardzo długą tradycję[5]. Właśnie na panowanie rzymskie datuje się pierwsze winnice w Luksemburgu. W 1709 niemal wszystkie winnice przemarzły, a pod panowaniem austriackim (1717–1795) uprawa winorośli była zakazana[4]. W 1925 założono Institut Viti-Vinocole/Weinbauinstitut (Instytut Winiarstwa) w Remich.
Warunki uprawy

Winnice rozpościerają się 42-kilometrowym pasem na południowym wschodzie kraju, na lewym brzegu Mozeli, od Wasserbillig na północy do Schengen na południu[5][3][6][7][8][9]. Szerokość pasa upraw na nadrzecznych zboczach nie przekracza pół kilometra[6]. Prawo luksemburskie pozwala na uprawę winorośli tylko w tym pasie[5]. Wina tu produkowane mają własną apelację, jedyną w kraju: Appellation Moselle Luxembourgoise Contrôlée[10]. Po drugiej stronie rzeki znajdują się winnice niemieckie[5]. Powierzchnia upraw sięga 1300 ha.

Na północy zbocza są strome i dominuje podłoże wapienne. Skały w południowej części regionu były bardziej podatne na erozję, co złagodziło rzeźbę terenu. Tamtejsze gleby są przeważnie marglowe i gliniaste.

Klimat, z wyrównanymi temperaturami, sprzyja produkcji win jakościowych. Dość wysokie jak na region winiarski są opady, średnio 725 mm rocznie.
Szczepy winorośli

Jedna trzecia winnic jest obsadzona odmianą müller-thurgau, znaną też jako rivaner. Dziesięcioprocentowy próg przekraczają jeszcze auxerrois, riesling, pinot gris, uprawiany od czasów rzymskich elbling i pinot blanc.
Rodzaje win

Dominują wytrawne wina białe, jednoszczepowe. Wina z północnej części kraju uchodzą za bardziej rześkie i wymagające dłuższego dojrzewania w butelce, zaś te z południowej są delikatniejsze, najlepsze do picia jako młode[5]. Oferowane jest także wino musujące (Crémant de Luxembourg)[10]. Od 1886 do drugiej wojny światowej Eugène Mercier, jeden ze znanych producentów szampana butelkował go jako Champagne Mercier, Epernay-Luxembourg. Na niewielką skalę produkuje się wina z winogron z późnego zbioru vendange tardive (odpowiednik niemieckiego Spätlese), vin de glace albo äiswäin (Eiswein, z gron pozostawianych na krzewach do pierwszych przymrozków) i vin de paille, z podsuszanych winogron, uregulowane prawnie w 2001. Wina luksemburskie są lekkie - wiele z nich ma poziom 7-8% alkoholu.
Klasyfikacja jakościowa
Oznaczenie apelacji Appellation Moselle Luxembourgoise Contrôlée



Wina ubiegające się o oznaczenie apelacją Appellation Moselle Luxembourgoise Contrôlée podlegają degustacji przez zespół kiperów z Institut Viti-Vinicole i analizie laboratoryjnej. Wino może uzyskać ocenę do 20 punktów, zaś do oznaczenia apelacją jest wymagane od 12 do 13,9 punktu (w zależności od szczepu winorośli)[8]. Najlepsze z nich mogą uzyskać dodatkowo jeden z predykatów: vin classé, premier cru albo grand premier cru (od 18 punktów). Wino poniżej 12 punktów może być sprzedawane jedynie jako wino stołowe (vin de table). Zespołowi Institut Viti-Vinicole zarzuca się niedostosowanie do oczekiwań odbiorców wobec wina.
Struktura produkcji.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Wina_luksemburskie
Spółdzielnia Les Domaines de Vinsmoselle, powstała w 1966 liczy ok. 450 członków i produkuje aż 58% krajowego wina wszystkich kategorii[13]. Poza tym istnieją 52 niezależne winiarnie


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
naszaklasa6 - nordiccitylife - oudeenrkb - mcbr - miamistories